Online KatalogONLİNE KATALOG Blog / HaberlerBLOG/ HABERLER
Türkçe English
Menü Simge
yağlama ekipmanları, havalı yağlama, yağ pompaları

ENDÜSTRİYEL YAĞLAMA NEDEN ÖNEMLİDİR ?

 

Yağlama Ekipmanları, makinenin farklı parçalarının zamanında yağlanması için kullanılır. ... Yağlama ekipmanları genellikle Yağlama Enjektörleri, Yağlama Pompaları, Hidrolik Pompalar, Yağ Enjektörleri, Yağ Yağlama Sistemleri vb.
Yağlama, temas halindeki hareketli yüzeyler arasında sürtünmeyi azaltan bir filmin sokulmasıyla sürtünme ve aşınmanın kontrolüdür. Kullanılan yağlayıcı, sıvı, katı veya plastik bir madde olabilir.

Ağır endüstride bir çok noktada  gerekli görülen yağlar, kullanım ve uygulama bölgesine  göre farklılık göstermektedir. Bazı alanlarda gres yağ kullanılırken bazı alanlarda ise sıvı ( likit) yağlar kullanılmaktadır.

Bütün yağların ham hali aynıdır aslında. Farklılık ve amaca göre talep edilen yağların çeşitliliğinde artış   bulunmasının nedeni, yağ verimliliği ve işlevselliğini  arttıracak etken katkı maddeleri kullanılmasıdır. 

Endüstri alanında özellikle sürtünmenin olduğu  her makine kullanımında olmazsa olmazlar arasında olan yağlama uygulaması, hidrolik yağlar, dişli yağları, türbin yağları, metal işleme yağları, kızak yağları gibidir.

Yağlamanın genel mantığı iki yüzey arasındaki sürtünme katsayısını düşürmektir. Bunun yanında yağlamanın bir diğer amacı da iç ve dış etkenlerden oluşan oksitlenmenin ( paslanmanın ) önüne geçmektir.

Tüm endüstriyel makinelerde ve ekipmanlarda  yağ kullanımı bir zorunluluktur. En uygun yağı uygun yerde gerektiği kadar kullanmak önemli bir husustur.  Doğru yağlama için ise makine üreticilerinin hazırladıkları bakım onarım şablonlarına uygun olarak yağlama ekipmanları  ile operasyon gerçekleştirmektir.

Mekanik sistemlerde sistemin orijinal performansını korumak ve hassas çalışmasını sağlamak için yağlama hayati önem taşımaktadır. Özellikle sektörel olarak düşünüldüğünde, endüstriyel makinalarda yağlama, makina performansını, hassasiyetini ve arızasızlığını direkt olarak etkileyebilecek en önemli unsurlardan biridir. Makinalarda kullanılan piston, kızak, mil, rulman vb. sistemlerin  yüksek hızlarda ve ağır basınç altında  çalıştıkları için sürekli olarak yağlanma ihtiyacı duyarlar.

İLETİŞİM

BİZİ TAKİP EDİN Odaksan Facebook Hesabı Odaksan Instagram Hesabı Odaksan Twitter Hesabı Odaksan Youtube Hesabı Odaksan Linkedin Hesabı
Odaksan İletişim