Gresörlükler

Gresörlük Nedir , Ne İşe Yarar?

Gresörlük genellikle uç kısmında yağlı bir bilye yer alan, kolayca takılıp sökülebilen bir metal ağız olarak tanımlanmaktadır. Gresörlükler anahtar başlıklı oldukları için pratik bir şekilde kullanılmaktadır. Gres  pompası olarak da bilinen gresörler kullanılarak gresörlüklerin içerisine gres yağı kolay ve taşmadan basılmaktadır. Bu sayede gresörlükler yardımı ile makine aksamları kolayca yağlanabilmektedir. Değişik diş ölçülerinde  olan gresörlükler otomat veya pirinç maddelerinden üretilmektedir.

Gresörlük Çeşitleri Nelerdir?

Gresörlüklerin kullanıldıkları alanlara göre değişen türleri bulunmaktadır. Bunlar metal standart buton başlı( usta tabiri ile düğme başlı ),  çakma dişli veya  dişsiz, NPT düz ve eğri,  özel sarı pimli gibi gresörlük çeşitleridir

Gresörlükleri Neye Göre Nasıl Seçmeliyiz?

Tıpkı diğer küçük makine parçaları ve elektrikli ya da elektriksiz el aletleri gibi gresörlük ölçüleri de harfler ve rakamlarla tanımlanır. Yanlış ölçülerde gresörlük aldığınızda makine yağlama işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden gresörlük almadan önce, ölçü sistemini ya da sizin için uygun ölçüyü bilmiyorsanız kesinlikle bir uzman veya mühendis ile iiletişim kurunuz.Ya da hassas ölçüm yapabilen kumpas ile diş, boy, çap ölçülerini alınız.