NEDEN OTOMATİK YAĞLAMA?

img

NEDEN OTOMATİK YAĞLAMA?

Neden Otomatik Yağlama ?

Aşağıdaki sebeplerden ötürü otomatik yağlama günümüz sanayisinin bir parçasıdır.

EL İLE YAĞLAMA KAYIP DEMEKTİR

Profosyonel İşletmelerde makine ve ekipmanların manuel olarak yağlanması, yağın görevini yerine getirmesine engel olur. Yağlama işlemi gerekli basınç ve teknoloji ile yapılmadığından , ekipmanın ilk hareketinde verilen yağın büyük miktarı dışarı atılmaktadır ve bu sebeple yağ görevini yerine getiremeden harcanmaktadır.

EL İLE YAĞLAMANIN MALİYETLERE ETKİLERİ
Makine sistemlerinde manuel yağlamanın maliyetlere olan etkileri pek dikkate alınmaz. Manuel yağlama ile ;
* Ekipmanlarının doğru yağlanmaması sonucunda erken aşınması. / Tamir       Bakım Masrafları
* Makinenin yağlama amacıyla durdurulması. / İş Gücü Kaybı
* Yağlama yönteminin her defasında aynı kalitede uygulanamaması. / Kalitesiz Yağlama
*Yağlamanın gerektiği gibi yapılamamış olması sebebiyle çalışan yüzeylerde meydana gelen zorlanmalar ve bu zorlanmalar sebebi ile oluşan enerji kaybı. / Enerji Kaybı
*Yağlamanın gerektiği gibi yapılmaması sonucu aşırı yağ sarfiyatı / Fazla Yağ Sarfiyatı
*Yanlış yağlamanın meydana getirdiği çevre kirliliği. / Kirlilik
Sıralanan bu unsurlar işletmeler tarafından göz ardı edilebilmektedir. İşletmelerin üretim maliyetlerine etken olan bu unsurlar işletme giderlerine temel teşkil etmektedir. Makine arızalarının meydana gelmesindeki bu sebepler arızanın nedeni olarak düşünülse de arızanın giderilmesiyle otomatik yağlamanın getireceği maliyet sebebiyle göz ardı edilebilmektedir. Vaka tespit raporlarına ve yapılan araştırmalara göre, makine genel bakım maliyetlerinin %40’lık bölümü yağlama ve yağlamayla ilgili faaliyetlerden oluşmaktadır. Ayrıca bakım maliyetlerinin %15’lik bölümünü de yetersiz yağlamadan kaynaklanan bakım işçiliği oluşturmaktadır. Yine tespitlere göre rulman hasarlarının %50’lik bölümünün yetersiz yağlamadan kaynaklandığı belirlenmiştir. Ayrıca yağlamanın makine ekipmanlarının ömrü açısından önemi yukarıda belirtilen araştırma değerleriyle de ortaya konmaktadır. Makine ekipmanlarının uzun süreli ve verimli olarak çalışabilmesi için periyodik olarak yağlanması gereklidir.

DİĞER BLOG YAZILARI

img
İKİNCİL MUHAFAZA VE KORUMA KAPLARI NEDİR?
2.03.2022
İkincil Muhafaza ve Koruma Kapları (Secondary Containments Pallets ) işletmenizde bir döküntü ve sızıntı durumunda oluşabilecek çevre kirliliğini, ürün kaybını engelleyerek güvenli çalışma ortamı sağlar. Aynı zamanda kayıpları önler
DEVAMI
12
img
PRESSOL HAVALI GRES POMPALARI İLE % 99 GRES AKTARIMI
9.08.2021
Gres kaplarınızda yağlarınız artık ziyan olmayacak . Özel tasarım alt vakum aparatı ve mükemmel sıyırma yeteneği planet ile benzersiz bir mühendislik.
DEVAMI
65
img
TAŞINDIK
1.05.2021
Sizlere daha güçlü çözüm ortağı olmak için taşındık. Aktürk Sanayi Dünyası No: 6 /B1-B2 Kurtkoy- Pendik - İSTANBUL
DEVAMI
47
img
AKÜLÜ GRES POMPASI
28.12.2020
Pressol akülü ve şarjlı gres tabancası elektrik ve hava kaynağınızın olmadığı, ulaşamadığınız alanlarda kolayca kullanabileceğiniz harika bir ürün.
DEVAMI
85
img
OTOMATİK MANDALLI KİLİTLEMELİ GRES UCU
15.06.2020
Güvenilir olmayan eski yağlama yöntemleriyle savaşmayı bırakın ve neredeyse yağlamayı eğlenceli hale getiren mandallı ve otomatik kilitlemeli bu gres ucu ile yağlama yapın.
DEVAMI
122
img
Pnömatik Sistemlerde Şartlandırıcının Önemi Nedir ?
21.11.2019
Şartlandırıcı hem pompanızı fazla basınçtan korur, hem kuru ve temiz bir hava gelmesini sağlar hem de tüm yağlama ekipmanlarınızın düzenli olarak yağlanmasını sağlar. Böylece ekipmanlarınızın ömrü uzar, güvenli ve performanslı bir yağlama imkanı sunar.
DEVAMI
177