Pnömatik Sistemlerde Şartlandırıcının Önemi Nedir ?

img

Pnömatik Sistemlerde Şartlandırıcının Önemi Nedir ?

Pnömatik Sistemlerde Şartlandırıcının Önemi

Tesisinizdeki havanın pnömatik iş makineleri ve aletlere ulamasında basınç ayarlayıcı ve yağlayıcı olarak, aynı zamanda havadaki suyu tutarak ekipmanlarınızı paslanma ve korozyonlara karşı koruyarak önemli görevler alan bağlantı elemanlarına şartlandırıcı ( ya da hava  regülatörü )  denir.Şartlandırıcı tek bir parça ürün gibi gözüksede 4 farklı pnömatik parçadan oluşmaktadır.

Filtre; hattaki toz ve zerrecikleri tutar.

Yağlayıcı; ekipmanlarınızın belli bir periyotta yağlanmasını sağlar  

Basınç ayarlayıcı; sistemden gelen havanın basıncını azaltır veya arttırır.

Manometre: sistemdeki ayarlanmış basıncın bar ya da psi olarak gösterilmesini sağlar

Kompresörünüzün hemen çıkışında kurutucu olsa da tesis içerisinde borularda dolaşım sağlayan hava dış ve boru hattı içerisindeki ısı farkından dolayı buharlaşmaya ve nemli hava üretimine sebep olur. Bu buharlaşma ve nem yağlama ekipmanlarınızda paslanma ya da korozyon yaratabilir. Yağlama ekipmanları her ne kadar yağ aktarımı sağlasalarda kendi kendilerini yağlayamazlar. Özellikle pnömatik motor düzenli olarak yağlanmaya ihtiyaç duyacağından şartlandırıcı kullanımı zorunludur. Şartlandırıcı hem pompanızı fazla basınçtan korur, hem kuru ve temiz bir hava gelmesini sağlar hem de tüm yağlama ekipmanlarınızın düzenli olarak yağlanmasını sağlar. Böylece ekipmanlarınızın ömrü uzar, güvenli ve performanslı bir yağlama imkanı sunar.

Tüm gres ve yağ pompaları maximum 8 bar basınçta çalışabilir şekilde tasarlanmıştır. Önerilen basıncın dışındaki hava kaynağı ekipmanlarınızı maliyeti yüksek arızalarla karşılaştırır. Yüksek basınç kaynaklı arızalar ekipmanlarınızı garanti kapsamı dışında bırakır.

DİĞER BLOG YAZILARI

img
İKİNCİL MUHAFAZA VE KORUMA KAPLARI NEDİR?
2.03.2022
İkincil Muhafaza ve Koruma Kapları (Secondary Containments Pallets ) işletmenizde bir döküntü ve sızıntı durumunda oluşabilecek çevre kirliliğini, ürün kaybını engelleyerek güvenli çalışma ortamı sağlar. Aynı zamanda kayıpları önler
DEVAMI
12
img
PRESSOL HAVALI GRES POMPALARI İLE % 99 GRES AKTARIMI
9.08.2021
Gres kaplarınızda yağlarınız artık ziyan olmayacak . Özel tasarım alt vakum aparatı ve mükemmel sıyırma yeteneği planet ile benzersiz bir mühendislik.
DEVAMI
65
img
TAŞINDIK
1.05.2021
Sizlere daha güçlü çözüm ortağı olmak için taşındık. Aktürk Sanayi Dünyası No: 6 /B1-B2 Kurtkoy- Pendik - İSTANBUL
DEVAMI
47
img
AKÜLÜ GRES POMPASI
28.12.2020
Pressol akülü ve şarjlı gres tabancası elektrik ve hava kaynağınızın olmadığı, ulaşamadığınız alanlarda kolayca kullanabileceğiniz harika bir ürün.
DEVAMI
85
img
OTOMATİK MANDALLI KİLİTLEMELİ GRES UCU
15.06.2020
Güvenilir olmayan eski yağlama yöntemleriyle savaşmayı bırakın ve neredeyse yağlamayı eğlenceli hale getiren mandallı ve otomatik kilitlemeli bu gres ucu ile yağlama yapın.
DEVAMI
122
img
KİMYASAL TAŞMA PALETLERİ NEDİR ?
9.10.2019
Kimyasal taşma ve sızıntı paleti, konteynerlerden sızıntı ve dökülmeleri yakalamak için dahili bir depolama alanına sahip özel olarak tasarlanmış bir palettir.
DEVAMI
165